Ferie z ekonomią - Dzień pierwszy (24.01.2022)

Pierwszego dnia uczniowie realizowali zajęcia z cyklu: "Moja przedsiębiorczość".
Zajęcia zaczęliśmy od zabawy integracyjnej i przywitaliśmy Panią Marię Wodyńską, która towarzyszyła młodzieży podczas całego tygodnia zajęć. Wspierała we wszystkich ich działaniach oraz wyjaśniała w przystępny sposób znaczenie pojęć ekonomicznych.

Pierwszym zadaniem, które czekało na naszych uczniów było wypisanie cech osób przedsiębiorczych oraz ustalenie, które z nich są potrzebne bardziej, a które mniej. Postaraliśmy się również określić swoje mocne i słabe strony, które w przyszłości mogą nam pomóc zarówno w pracy, jak i w życiu.
Następnie przyszedł czas na poznanie kilku pojęć ekonomicznych. Młodzież starała się samodzielnie wyjaśnić czym jest rynek, cena, konkurencja, podaż i popyt. Zadanie nie było proste, dlatego też w trakcie jego wykonywania z pomocą przyszły animowane filmy NBP.
Kolejne zadanie, które bardzo przypadło naszej młodzieży do gustu to gra symulacyjna "Rynek jabłek". Uczniowie wcielili się w rolę sprzedających oraz kupujących i starali się zarobić jak najwięcej pieniędzy. Dzięki temu ćwiczeniu, mogli zobaczyć, jak kształtują się ceny, oraz jak ilość sprzedających i kupujących wpływa na podaż i popyt, oraz zmiany cen.
Tego dnia młodzież zapoznała się również z ofertami na regionalnym rynku pracy. Sprawdziła jacy pracownicy są obecnie poszukiwani oraz przeanalizowała, na które ze stanowisk mogliby aplikować po skończeniu szkoły.
Na koniec tego intensywnego dnia młodzież zagrała w kalambury z przysłowiami o tematyce ekonomicznej i w dobrych humorach udała się do domu :)

Anna Fidura - koordynator projektu