Videospotkanie z Kołem Gospodyń Wiejskich z Preczowa

11 lutego uczniowie klas IIIb oraz II a wraz z wychowawczyniami  uczestniczyli w videowarsztatach prowadzonych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Preczowa w województwie śląskim. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach międzynarodowego projektu: „Polsko -Tureckie podróże kulinarne”. Celem warsztatów było przybliżenie dzieciom tradycji oraz upodobań kulinarnych Dolnego Śląska.

Najpierw pani Joanna Widera opowiedziała o tradycjach kulinarnych śląskich kuchni. Wytłumaczyła młodym słuchaczom, że ich region to przede wszystkim górnicy. W śląskiej rodzinie górniczej, to kobieta zajmowała się gospodarstwem domowym i wychowywaniem dzieci. Dumą każdej gospodyni był wydzielony mały fragment ogródka, w którym rosły zioła, odgrywające na Śląsku niemałą rolę nie tylko jako przyprawy kuchenne, ale także w lecznictwie ludowym. Każda gospodyni uprawiała bazylię, cząber ogrodowy, lubczyk, kminek, majeranek, estragon, macierzankę, tymianek, miętę pieprzową, szałwię i rozmaryn. Najbardziej znaną zupą jest żur (żeniony – czyli z ziemniakami; rozwiedziony – gdzie ziemniaki są oddzielnie). Natomiast wesele nie może obyć się bez kołoczy oraz kopy. Prowadząca pokazała pajdę ze smalcem podawaną często jako przekąskę przed daniem głównym. Uczniowie, od oglądania tych specjałów zaczęło burczeć w brzuchach.

Następnie Henryka Jurkiewicz - przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Preczowie, opowiedziała czym zajmuje się koło, zaprezentowała również odświętny strój śląski. Dzieci były zachwycone. Na koniec p. Joanna Widera zaproponowała, aby zorganizować kolejne spotkanie, na którym to my opowiemy o specjałach kuchni warmińsko – mazurskiej.

Warsztaty odbyły się dzięki p. Agnieszce Kozłowskiej – reprezentującej Gminny Ośrodek Kultury Gminy Psary w Preczowie oraz koordynatorowi projektu p. M. Kurzątkowskiej.