Ferie z ekonomią - Dzień trzeci (26.01.2022)

W środę kontynuowaliśmy zagadnienia związane z bankowością oraz finansami. W pierwszej kolejności porozmawialiśmy o płatnościach bezgotówkowych oraz zagrożeniach jakie czyhają na nas podczas korzystania z bankomatów, płatnościach zbliżeniowych oraz wykonywania płatności przez Internet.

Podczas wykonywania tego zadania przyjechał do nas dr Dariusz Danilewicz, Adiunkt w Zakładzie Zarządzania Kapitałem Ludzkim w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, od wielu lat wspierający projekt Ferie z ekonomią. Pan Darek pogłębił wiedzę uczniów na temat bezpiecznych płatności oraz kredytów i pożyczek. Wyjaśnił czym różnią sią banki od firm pożyczkowych oraz czym jest RRSO. Porozmawiał również z uczniami na temat samego projektu - czy spełnia oczekiwania młodzieży i czy jest dla niej atrakcyjny.

Na zakończenie tych trudnych tematów młodzież wypełniła test o elektronicznej bankowości w Kahoot, który okazał się bardzo emocjonujący ;)

Tego dnia czekała na uczniów również prac w większych grupach. Na pierwszy ogień poszedł budżet rodzinny - młodzież połączona w grupy wcieliła się w rodziny i musiała zaplanować budżet na dany miesiąc. Uczniowie zobaczyli jakie dochody oraz jakie wydatki ma przeciętna rodzina. Musieli wspólnie zastanowić się, które z tych wydatków są obowiązkowe, a z czego można zrezygnować, aby wygenerować oszczędności. To wbrew pozorom łatwe zadanie, przysporzyło niektórym grupom sporo problemów, ale w dość oryginalny sposób starali się uniknąć deficytu w budżecie.

Po finansach przyszedł czas na moduł: "Moja firma". Pierwszym zadaniem z tego modułu było stworzenie, z dostępnych materiałów prototypu zabawki. Miała być ona atrakcyjna a koszt jej produkcji niski, aby dochód z jej sprzedaży być jak najwyższy. Podczas wykonywania tego ćwiczenia młodzież całkowicie poświęciła się zadaniu, stworzyła nie tylko prototyp zabawki, ale również reklamę zachęcającą do zakupu ich produktu. Zabawki okazały się oryginalne i na tyle atrakcyjne, że każda z nich znalazła swojego właściciela :)

Anna Fidura - Koordynator projektu