Ferie z ekonomią - Dzień piąty (28.01.2022)

I tak dotarliśmy do ostatniego dnia pierwszego etapu projektu. Tego dnia kontynuowaliśmy moduł "Moja firma".

Tego dnia młodzież podzielona na grupy, poprzez symulację: Fabryka książek, miała okazję przekonać się, jak podział obowiązków oraz dostęp do odpowiednich narzędzi w firmie, wpływa na proces produkcji oraz koszt otrzymanego produktu. Zadanie wzbudziło w uczniach dużo emocji, ze względu na ograniczony czas, który dla niektórych grup okazał się zbyt krótki oraz kontrolę jakości, która nie każdy produkt akceptowała do sprzedaży.

Po krótkiej przerwie, przez kreatywne gdybanie, uczniowie zostali wprowadzeni do kolejnego zadania, w którym musieli ulepszyć określony produkt. Pomysły na wszystkie przedmioty były bardzo oryginalne, ale serce wszystkich podbiło zmodyfikowane krzesło :)

Ostatnim tematem, który podjęła młodzież był patriotyzm gospodarczy. Porozmawialiśmy na temat produktów regionalnych, lokalnych oraz tradycyjnych. Poruszyliśmy również temat patriotyzmu i zastanowiliśmy się czy jest on możliwy w gospodarce i w jaki sposób powinien się przejawiać. Uczniowie zainstalowali również aplikację Pola, która umożliwia zeskanowanie kodu kreskowego produktu oraz sprawdzenie informacji o firmie, która go wyprodukowała. W aplikacji można sprawdzić między innymi czy producent opiera się na polskim kapitale, czy produkcja odbywa się na terenie naszego kraju, czy firma jest częścią zagranicznego koncernu.

Na koniec przyszedł czas na podsumowanie i nagrody. Wszyscy uczestnicy projektu dostali drobne upominki: kalendarze, notesy, długopisy, osłony na kartę płatniczą oraz certyfikat uczestnictwa w zajęciach. Trzy najaktywniejsze osoby otrzymały dodatkowo gry Monopoly.

Anna Fidura - koordynator projektu