Twarze Depresji 2022/23

To unikatowy w skali kraju program! Pół tysiąca nauczycieli szkół podstawowych, pracujących na co dzień nie tylko z polskimi uczniami, ale i z Ukrainy, korzysta z programu „Twarze depresji dla Szkół”, który przygotowała Fundacja „Twarze depresji” i realizuje dzięki wsparciu finansowemu partnera programu: Nationale-Nederlanden.

W bieżącym roku szkolnym klasa 6a bierze udział w programie edukacyjnym „Twarze depresji dla Szkół”. 

Program wystartował we wrześniu, warsztatem online, na którym nauczyciele dowiedzieli się jak rozpoznawać i czym są: depresja, zespół stresu pourazowego, zaburzenia lękowe, zaburzenia snu, zaburzenia adaptacyjne.

Specjalistki fundacji napisały broszurę psychoedukacją, którą pedagodzy otrzymali podczas szkolenia. Jest to kompendium wiedzy napisane przystępnym językiem, na temat najczęstszych trudności psychicznych wśród uczniów – ze szczególnym uwzględnieniem dzieci dotkniętych traumą wojenną. Poza tym są w nim scenariusze dziesięciu lekcji wychowawczych opartych na psychoedukacji i ćwiczeniach ważnych dla zdrowia psychicznego dzieci.  Program zaplanowany jest na cały rok, tak żeby raz w miesiącu realizowana była jedna lekcja.

Poza tym, nauczyciele objęci programem „Twarze depresji dla szkół”, przez cały rok szkolny mogą zadawać pytania i zgłaszać trudności w prowadzeniu zajęć z uczniami. Pod koniec każdego miesiąca nauczyciele spotykają się online ze specjalistą fundacji, który odpowiada na pytania  oraz przekazuje wskazówki do prowadzenia kolejnych lekcji wychowawczych.

                                                                                                                                                                                            Izabela Lelo