Biblioteczne podchody

13-14 kwietnia w naszej szkolnej bibliotece odbyły się podchody biblioteczne, zorganizowane w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. W podchodach wzięły udział klasy: Ib, IIa i IIIa.

Uczniowie zmierzyli się z 6 zadaniami, a formuła rywalizacji przypominała zabawę w podchody. Uczestnicy gry byli podzieleni na 4 zespoły, którym nadali nazwy związane z książkami dla dzieci. Syrenki, Puchatki, Cwaniaczki, 10 skarpetek, Gumisie... pomysłów było wiele.

I zadanie – rozszyfrowywanie 5 zagadek dotyczących bohaterów bajek

II zadanie – odnalezienie książki i jej autora

III zadanie – odnalezienie książek – lekturek i przeliczenie ich

IV zadanie – odnalezienie liter hasła ukrytych w książkach, czasopismach, przedmiotach. Ułożenie hasła – motta z bajki „Król Lew”: HAKUNA MATATA

Zmagania wymagały nie tylko znajomości bohaterów książek, spostrzegawczości, ale także umiejętności odczytywania wskazówek. Uczniowie dowiedzieli się, w jakie źródła wiedzy, czasopisma i wielkie dzieła literackie, wyposażona jest nasza biblioteka.

V zadanie – ułożenie puzzli z mottem: „Książki to najlepsi Twoi przyjaciele. Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele.”

VI zadanie – odszukanie wyrazów na literę K jak książka

Wszyscy zawodnicy z zaangażowaniem i podekscytowaniem podchodzili do kolejnych zadań. Podchody to inna, ale jakże ciekawa forma kontaktu z biblioteką i książką. Przyniosła ona wszystkim wiele radości i satysfakcji.

Anna Gładkowska