Porozmawiajmy o czytaniu…

     O tym, jak ważne jest czytanie w życiu człowieka, chyba nie muszę nikogo przekonywać. Czytając kształcimy przeróżne kompetencje i zdobywamy wiedzę. Ale czy wielu z nas chętnie sięga po książkę? Na to pytanie i kilka innych odpowiedź postanowili znaleźć uczniowie z klasy 7a, którzy wśród społeczności szkolnej i miejscowej przeprowadzili badanie czytelnictwa.

     Na początku siódmoklasiści przygotowali ankiety skierowane do osób dorosłych i uczniów z naszej szkoły. Potem poprosili osoby z różnych przedziałów wiekowych o wypełnienie ich. Gdy zgromadzili potrzebne informacje, dokonali ich analizy i zestawienia, przygotowali wykresy graficzne i napisali sprawozdania. Zaprezentowanie wyników badań miało miejsce 30 maja 2018r. w małej sali gimnastycznej.

     Z przeprowadzonych ankiet jasno wynika, że osoby dorosłe i uczniowie z klas I – III bardzo chętnie czytają różną literaturę. Sięgają po nią często i z różnych powodów. Twierdzą, że książki mogą z powodzeniem zastąpić Internet, telefon  czy telewizję. Potrafią  wskazać wiele zalet płynących z czytelnictwa, zdecydowanie najczęściej wybierają tradycyjne książki niż e-booki. W większości nie mają dla tych grup wiekowych znaczenia: rozmiar czcionki i grubość woluminów. Można pokusić się o stwierdzenie, że to fani czytelnictwa.

     Gorzej jest wśród piątoklasistów, szóstoklasistów i gimnazjalistów, którzy potrafią wskazać wiele zalet płynących z czytania, chociaż mimo to po książkę sięgają znacznie rzadziej. Uczniowie ci nie przepadają za lekturami. Podobnie jak dorośli i dzieci z klas I – III twierdzą, że teksty literackie mogą zastąpić Internet, telewizję, czy telefon i nie ma dla nich znaczenia ich grubość  czy czcionka. Skąd więc takie wyniki?

     Szczegółowa analiza badań pozwoliła nam wyciągnąć konstruktywne wnioski. W przyszłym roku szkolnym wzmożemy działania promujące czytelnictwo. Nie odkładamy jednak nic na później i już 8 czerwca2018r.  bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam jak czytam”. Postaramy się zarazić miłością do książek jak najszerszą grupę uczniów, a może też członków ich  rodzin. Mamy nadzieję, że wszyscy będą mieli okazję pokochać magiczny świat książek.

Barbara Merska – szkolny bibliotekarz