Zakup książek do biblioteki szkolnej

     Nasza szkoła otrzymała dotację na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Łącznie zakupiliśmy 1017 egzemplarzy za kwotę 15000 zł.

     Wyboru książek, które powinny znaleźć się w bibliotece szkolnej, dokonali wszyscy uczniowie w czasie spotkań z wychowawcą, ich rodzice w czasie wywiadówek bądź mieli oni możliwość kontaktu z bibliotekarzem szkolnym przez dziennik elektroniczny lub osobiści, gdyż informacja o zbieraniu propozycji czytadełek i lektur została wysłana do każdego rodzica z naszej szkoły,
a także podpowiedzią służyli tu wychowawcy i nauczyciele. Dzięki temu, że w wykonanie tego zadania zaangażowało się tak wiele osób, nasz księgozbiór jest różnorodny, a każdy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie. Chociaż na zdjęciach półki uginają się od woluminów, to teraz wygląda to nieco inaczej  – w wielu miejscach świecą one pustkami, ponieważ książki z radością wypożyczają uczniowie. Chociaż pracy związanej z przygotowaniem książek do wypożyczenia było dużo, to teraz z zadowoleniem obserwuję uśmiechnięte buzie moich gości, którzy chętniej odwiedzają bibliotekę.

     Jak wspomniałam wcześniej, w naszej bibliotece każdy znajdzie coś dla siebie. Dla najmłodszej grupy czytelników zakupione są książki podzielone na poziomy. W zależności od tego,
w jakim stopniu dziecko opanowało technikę czytania, wybiera książkę z poziomu 1, 2 lub 3. Dla uczniów z klas I-III, którzy uwielbiają czytać, zakupiono ciekawe woluminy z wielu serii np. „Zosia
z ulicy Kociej”, „Zosia i jej zoo”, „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn”, czy „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”. Naszych starszych podopiecznych do biblioteki niezmiennie przyciągają przygody Cwaniaczka, który pisał dziennik, „Zapiski luzaka”, czy przygody bohaterów książek z serii „Magiczne drzewo” lub „Tomek Łebski”. W naszej bibliotece pomyśleliśmy także o naszych nastolatkach
i spełniliśmy ich marzenia czytelnicze, a także o dzieciach, które swoją przyszłość wiążą ze sportem – mogą one wypożyczyć książki napisane przystępnym językiem opowiadające o karierze piłkarskiej Roberta Lewadowskiego, Ibry czy Pazdana.

     Dysponując środkami finansowymi nie mogliśmy zapomnieć o uczniach niepełnosprawnych. Z myślą o nich zakupiliśmy książki ułatwiające naukę czytania: typ czcionki i jej wielkość są dostosowane do ich potrzeb, książeczki te są różnotematyczne, dzięki czemu każde dziecko znajdzie tu coś dla siebie i będzie miało okazję zdobywania informacji z wielu dziedzin życia. Pomyśleliśmy też o osobach potrzebujących ćwiczeń logopedycznych - naukę poprawnej wymowy na pewno ułatwi im pozycja „Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedy”, a także o uczniach, którzy uczęszczają na zajęcia terapeutyczne, z myślą o nich zakupiliśmy pozycję „Bajkoterapia, czyli bajki pomagajki dla małych i dużych”.

     Bardzo się cieszę, że nasza szkoła otrzymała fundusze na zakup książek, dzięki którym na pewno nastąpi znaczny wzrost czytelnictwa. Nie wspomniałam tu o tym, że zgodnie z prośbami uczniów, rodziców i nauczycieli uzupełniłam zbiór lektur ujętych w nowych podstawach programowych, dzięki czemu moi czytelnicy nie będą już mieli problemu z ich zdobyciem.

     Podsumowując: w naszej bibliotece szkolnej znajduje się wiele nowości czytelniczych, które zostały zakupione zgodnie ze wskazówkami uczniów, rodziców i nauczycieli. Zakupy zostały zaplanowane, przemyślane i zrealizowane zgodnie z potrzebami moich czytelników, nie zapomnieliśmy także o uczniach niepełnosprawnych. Do biblioteki zostały zakupione lektury, dzięki czemu realizacja nowych podstaw programowych nie sprawi nikomu problemów.

     Pozostało mi tylko zaprosić naszych podopiecznych do naszej biblioteki. Każdy molik książkowy znajdzie tu dla siebie pozycje, które porwą go w niezwykły świat literatury. Kto raz pokocha ten świat, nigdy nie zrezygnuje z przebywania w nim. Zapraszam, wpadajcie do mnie!

Bibliotekarz szkolny: Barbara Merska