Śladami Mikołaja Kopernika… - wycieczka do Olsztyna

     15 lutego 2019r. uczniowie naszej szkoły wyjechali na wycieczkę do stolicy naszego województwa – do Olsztyna. Tam podążaliśmy śladami naszego wielkiego Polaka – Mikołaja Kopernika.

     Na początku obejrzeliśmy w Planetarium seans „Nasz wszechświat”, a następnie wybraliśmy się do Obserwatorium Astronomicznego, w którym znajduje się wiele interesujących zabytków z dziedziny astronomii. O wszystkich tych urządzeniach służących do różnego typu pomiarów, a także pobycie Mikołaja Kopernika w Olsztynie i jego pracach badawczych  opowiadał nam astronom. Pan ten przybliżył również naszym podopiecznym swą pracę – opowiedział nam o zawodzie astronoma i swojej pasji związanej z gromadzeniem kawałków meteorytów. 

    Kolejnym etapem naszej podróży była wizyta w zamku, w którym również odnaleźliśmy wiele śladów działalności naszego uczonego. O pobycie w tym miejscu Mikołaja Kopernika i swoim zawodzie opowiedział uczniom historyk i przewodnik. Pan ten następnie zaprosił naszych wycieczkowiczów do wzięcia udziału w grze strategicznej „Wygrać niepodległość”. Podczas tych zmagań szybko się okazało, że najlepsi są w nich ci uczniowie, którzy grają w takie gry w swoich domach. Szóstoklasiści okazali się zdecydowanie lepszymi strategami niż ósmoklasiści – tak twierdził pan historyk. Jak widać, od młodszych też wielu rzeczy można się nauczyć…

     W czasie naszej wycieczki nie mogło zabraknąć również zwiedzenia Starego Miasta i zabytków tam się znajdujących, np. Wysokiej Bramy i wizerunku Matki Boskiej, Biblioteki, czy pomnika Mikołaja Kopernika. Dzień ten był dość mroźny, więc z przyjemnością zjedliśmy ciepły posiłek  w Mc Donald’s, a następnie udaliśmy się do Galerii Warmińskiej do Multikina na seans filmowy, by po całym dniu się zrelaksować.

     Wyjazd do Olsztyna uważamy za bardzo udany. Niektórzy z nas nie wiedzieli, że tak blisko nas, w naszym województwie wiele lat temu mieszkał i badania prowadził nasz wielki astronom – Mikołaj Kopernik. Dla nas wszystkich, bez względu na to, czy interesujemy się fizyką, historią i astronomią, czy  nie, spotkania w stolicy naszego województwa bardzo się podobały. Każdy tu znalazł coś dla siebie. Podróże kształcą… - ze stanowczością potwierdzamy to przekonanie.

Organizatorki wyjazdu: Barbara Merska i Agnieszka Purzeczko