Noc z lekturą w szkole

Noc z 18 na 19 października 2019 r. uczniowie klasy 2a spędzili w szkole.  Wspólnie czytaliśmy „Baśnie” H. CH. Andersena. Wyżej wymienione teksty są lekturą klas 1 – 3. Na nasze wieczorne i nocne spotkanie wybraliśmy 4 baśnie.

Na początku odbył się konkurs, w czasie którego należało wykazać się umiejętnością czytania ze zrozumieniem. Moi wychowankowie przeczytali samodzielnie „Księżniczkę na ziarnku grochu”, a następnie odpowiedzieli na szereg pytań związanych z utworem.  Najwięcej punktów zdobyli: Jaromir Cyranowski i Bartosz Skibiński. Drugie miejsce zajęli Gabryś Fiedorowicz, Gabryś Mieńkowski i Igor Hawryło. Gratulujemy  zwycięzcom konkursu!

Po zmaganiach konkursowych poznaliśmy baśnie „Mała syrenka” (jakież było zdziwienie moich czytelników, gdy okazało się, że nie chodzi tu o Arielkę – bohaterkę filmów animowanych W. Disney’a) oraz „Dzielny, ołowiany żołnierzyk”.  Smutne historie zakochanej syrenki i żołnierzyka o złotym sercu przykuły uwagę dzieci na długo. Po przeczytaniu tekstów wspólnie przygotowaliśmy baśniową garderobę naszych bohaterów – zaprojektowaliśmy stroje, w których mogliby oni wystąpić.

Ostatnią baśnią, którą poznaliśmy była „Królowa śniegu”. Tym razem moi uczniowie mieli okazję obejrzeć jej filmową adaptację. Po seansie porównaliśmy tworzywo filmu z tworzywem książki.

Wieczór poświęcony wspólnemu czytaniu był bardzo dobrym czasem. Razem udało nam się zrealizować założenia naszego projektu „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki”, a także cieszyć się magią miejsc, w które zabierały nas poszczególne teksty. Znalazł się także czas na spokojne rozmowy podczas posiłku, wymianę zdań na temat najnowszych trendów w modzie lalek, czy budowanie lampek nocnych z pojemników po chipsach. To był dobrze zagospodarowany czas.

Barbara Merska