Wycieczka po Suwalszczyźnie

Dnia 18 października 2022r. czterdziestu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostkach wyjechało na wycieczkę po Suwalszczyźnie zorganizowaną w ramach przedsięwzięcia MEiN „Poznaj Polskę”.

Podczas wycieczki uczniowie odwiedzili Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach, gdzie zapoznali się z życiem i twórczością polskiej pisarki – Patronki Roku 2022. Wystawy, pamiątki rodzinne, rękopisy i wiele innych niespodzianek związanych z tą sławną Polką zaciekawiły uczniów i wywarły na nich ogromne wrażenie. Szczególną uwagę przykuły Sala Biała, sala multimedialna oraz klasa sprzed lat, w której  uczniowie dowiedzieli się o ogromnym patriotyzmie dzieci z Wrześni. Zdobywali oni także wiedzę poprzez działanie i zabawę. W Zaułku Krasnoludków uczniowie przenieśli się do beztroskich lat dzieciństwa Marii Konopnickiej, spędzonych w Suwałkach . Poznali gry i zabawy, w które bawiły się dzieci przed niespełna dwoma stuleciami. Towarzyszyły im krasnoludki, które w ogrodzie ukryły skarb króla Błystka, a który miały odszukać dzieci. To muzeum zasługuje  na miano ważnego punktu na kulturalnej mapie Polski.

Kolejnym punktem owej wyprawy był Pokamedulski Klasztor w Wigrach. Na wzgórzu wigierskim, przyroda głośno przemawia jednym głosem z historią. To miejsce, które odwiedzali wielcy królowie od Władysława Jagiełły zaczynając, a na Janie Kazimierzu kończąc. To właśnie Wigry wybrał św. Jan Paweł II na miejsce swojego kilkudniowego odpoczynku podczas wizyty w Polsce.  Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się tu  właśnie apartamenty papieskie związane z patronem naszej szkoły. W Wigrach napełniliśmy umysł wiedzą, płuca czystym powietrzem a serce radością.

Z całą pewnością był to dzień pełen wrażeń. Uczniowie naszej szkoły odwiedzili wiele miejsc kultury i dziedzictwa narodowego. Zdobytą wiedzę i umiejętności na pewno wykorzystają w swoim życiu.

Agnieszka Purzeczko